تیر ۳۰, ۱۳۹۵ | در: مجموعه یادداشت ها

وقتی مردم بهترین رسانه اند

download

هشتگ (#) در کنار هر عبارتی که قرار می‌گیرد آن را قابل جستجو می‌کند و در شبکه‌های اجتماعی مختلف مثل توئیتر، کاربران با قرار دادن علامت (#) و در واقع هشتگ کردن آن عبارت (که می تواند از یک تا چند کلمه تشکیل شده باشد ) علاقه و توجه دست جمعی خود را به موضوعی اعلام می‌کنند؛ آن را قابل جست و جو می‌نمایند و ماهیتی تبلیغاتی برای آن ایجاد می‌کنند ( البته طبق قوانین توئیتر استفاده از این ویژگی برای تبلیغات کالاها و … و بهره جستن مادی ممنوع است) و وقتی هشتگی توسط عده‌ای زیاد و در محدوده زمانی کوتاه یک باره زیاد شود، یعنی……مورد توجه تعداد قابل توجهی کاربر آن هم در زمانی کوتاه قرار بگیرد آن هشتگ در توئیتر، ترند شده است.
درست مثل این هشتگ : freemotevaselian# و این بار در حالی که حدود سی سال که از ربوده شدن حاج احمد متوسلیان (فرمانده سپاه پاسداران) به همراه کاردار سفارت ایران در لبنان و یک کارمند سفارت و یک نفر خبرنگار در لبنان می‌گذرد و بار دیگر توسط وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران، مبحث زنده بودن ایشان بر سر زبان‌ها افتاده است؛ رسانه شکل و شمایلی متفاوت از خود را به ما نمایاند.تا پیش از این ماجرای ربایش امام موسی صدر ( در لیبی و توسط قزافی) در بسیاری از رسانه‌های مکتوب و غیر مکتوب و واقعی و مجازی ، مورد توجه بسیاری قرار می گرفت و زنده بودن ایشان و تحقیق و تفحص در این باب مورد توجه جناح‌ها، احزاب و تفکرات مختلف مردمی و غیر مردمی بود. اما حاج احمد متوسلیان در این میان همواره کمتر مورد توجه بوده و حتی شاید بسیاری از جوانان امروزِ روز ایران ندانند که او ربوده شده است؛ نه شهید!
اما وقتی وزیر دفاع یعنی یک منبع موثق اززنده بودن ایشان گفتند، ماجرا متفاوت شد:همان جوانانی که شاید ماجرای ربایش متوسلیان و همراهانش را نمی دانستند و فکر می‌کردند او شهید شده است ، دست به کار شدند و در میدان حاضر شدند تا حق خود و کشورشان را طلب کنند و این بار اتفاقا با ابزاری که شاید از دیدگاه برخی تنها مضر باشد و هیچ کارکرد مفیدی نداشته باشد.این جوانان با استفاره از ابزاری که در اختیار داشتند ، شگفتی آفریدند، در شرایطی که دشمنان ایران، تشنه این خاک هستند و گمان می کنند جوانان ما با اینترنت و ماهواره و… از خودبیگانه شده
و دچار الیناسیون، پس میدان نبرد را خالی خواهد گذاشت، این جوانان، اتفاقا در همان زمینی که دشمن تصورش را هم نمی کند وارد میدان مبارزه شدند و خواسته ی خود را که به قول معروف شاید به قیافه‌هایشان نیاید ( که طرفدار این گونه مباحث باشند ) جهانی کردند . خواسته ای ساده ، واضح و کوبنده و محکم: متوسلیان را آزاد کنید .
بله رسانه ای ساده مثل توئیتر که شاید در نگاه اول یک سرگرمی بیش نباشد؛ این بار ابزاری شد برای شگفتی آفرینی ایرانیان . ابزاری برای اعلام آگاهی و حضور در میدان جوانان ایران زمین. شاید با هشتگ و ترند شدن و امثالهم نشود رژیم منحوس اسرائیل را وادار به آزادسازی حاج احمد متوسلیان و تیم همراه کرد و یا حالا بعد از مرگ قزافی ، کسی یا کشوری ربایش امام موسی صدر را به عهده نگیرد ، اما در روشنگری اذهان عمومی جهان و نیز معرفی ایرانیان به مردم و دولتمردان جهان گامی است بزرگ و مهم و حتی برای ترغیب دولتمردان ایرانی برای پیگیری این پرونده‌ها کارآمد است و گامی مهم.اما در این میان آنان که خود را اصحاب رسانه می‌دانند و اشکال مدرن و پست مدرن رسانه را چه مردمی باشد چه دولتی و غیر مردمی، نقد کرده، رسانه نمی دانند و مورد استهزاء قرار می‌دهند، چنان درگیر گرفتاری‌های حزبی و سیاسی و انتخاباتی هستند که حتی حیفشان آمد، یک روز، تیتر یک روزنامه خود را به حاج احمد متوسلیان اختصاص دهند . حیفشان آمد عکس اول صفحه یک خود را عکسی از او قرار دهند، حیفشان آمد ستونی، سرمقاله‌ای و یا گزارشی در خور و شایسته به او و به خبر زنده بودن او که توسط وزیر دفاع مطرح شده بود ( نه کسی که اطلاعاتش قابل اعتنا و استناد نباشد) اختصاص دهند ، پرونده و ویژه نامه که توقع زیادی است .بله ! مسلما خبر احتمال ریاست فلان نماینده مجلس دهم مهم تر و قابل توجه تر است تا خبر احتمال زنده بودن یک سردار دفاع مقدس برای روزنامه‌ها و مجلات و سایت‌های تماماً سیاست زده و حزبی و جناحی و تماماً غیر مردمی و غیر ملی ما . مسلما حدس و گمان‌ها راجع به کاندیداتوری فلانی و بهمانی برای انتخابات ریاست جمهوری ( که بیش از یک سال با آن فاصله داریم ) مهم تر است از خبر احتمال زنده بودن فرمانده عملیات باز پس گیری خاک کشور از دشمن ، عملیات آزاد سازی خرمشهر و بی‌شک نان و آبی که در تیترها و عکس‌های اول جناحی و حزبی و سیاست زده هست در تیترها و عکس‌های ملی و مردمی و ضد استکبار نیست. و مردم و همان جوانان روغن نباتی (!) که برخی گمان می کنند که خاک این سرزمین را به هیچ خواهند فروخت ، باز هم مثل همیشه تاریخ از اهل اندیشه و رسانه (!) پیشی می گیرند و گرفته اند
و خواهند گرفت. آنان هستند که در موقعیت شناسی در دنیا لنگه ندارند و همیشه درست سر بزنگاه حاضر بوده اند برای دفاع از این آب و خاک و قهرمانان واقعی اش . این مردم که با کمترین ابزار رسانه ای صدایشان را به گوش همگان در ینگه دنیا خواهند رساند و حق و حقوق خود را مطالبه خواهند کرد ، این مردم و این جوانان همیشه از روشنفکران ، اصحاب رسانه‌ها و بسیاری از دولتمردان پیشی گرفته اند و این بار اتفاقا با ابزاری که خود استکبار برای استثمار آنان خلق کرده به جنگ با او رفته اند؛ بله ساده ، محکم و آمرانه ؛ متوسلیان را آزاد کنید . چنانکه رسانه‌های داخلی نیز بعد از ترند شدن این هشتگ، گویی یاد ماجرا افتادند ؛ آن هم به این علت که تعجب کردند از مردم و جوانان توئیتری که این بار حاج احمد متوسلیان را توئیت کرده اند .بی شک امام موسی صدر و حاج احمد متوسلیان و … زنده‌اند؛ چرا که مردم به زنده بودن آنها معتقدند و آنان را زنده می‌خواهند؛ حال اعتقاد من و شما و فلان مسئول دولتی و فلان رسانه و روزنامه و… هر چه باشد چندان مهم نیست. این مردم هستند که مردان نبردهای بزرگ بوده و هستند و خواهند بود ؛ چنانکه هشت سال دفاع مقدس این را به همگان ثابت کرد .

 

______________________________________________________________________________

اشاره : این مطلب پیش از این در شماره ۴۶۵۲ روزنامه آفتاب یزد ( دوشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۵ ) منتشر گردیده است .

فرم ارسال دیدگاه