مرداد ۱۵, ۱۳۹۳ | در: مجموعه یادداشت ها

فلسطین این روزها دانشگاه هنر است!

به بهانه کشتار وحشیانۀ فلسطینیان در نوار غزه

thumb2_50250

فردوسی حکیم ” هنر” را “شجاعت” تعریف می کند . هنر، شجاعتِ خلق کردن است، شجاعتِ حرکت دادن قلم مو بر روی بوم است، شجاعتِ سرودن شعر است در پس هجوم واژه ها به ذهن شاعر، شجاعتِ ساختن یک فیلم است حتی! هنر، شجاعتِ بیان احساسات انسانی است با زبانی شجاعانه که نتیجه اش لاجرم هنرمندانه می شود…

پس هنرمند، شجاع است و اگر شجاع نباشد، در دنیای لفّاظِ امروز، تنها لفظِ هنرمند را یدک میکشد و لابد نان به نرخ همین لفّاظی می خورد و بنی بشر را هیچ سود که نمی رساند که هیچ،  مایه زیان و ضرر می شود.

هنرمند باید شجاعانه آنچه را که می بیند، احساس می کند و یا به او الهام می شود بیان کند . حال این الهامات و مشاهدات می تواند دشتی زیبا و پر گل باشد منتظر نقاشی، کلمات آهنگینی باشد در انتظار شاعری، اصوات گوشنوازی باشد در انتظار دستی و زخمه ای، تصاویر و مفاهیمی باشد در انتظار سینماگر و یا نمایشنامه نویسی و شاید کودکی در زیر آوار بمباران رژیمی کودک کش و وحشی در انتظار شاتر دوربین عکاسی…

این روزها تعریف هنر بی شک شجاعت است.

شجاعت است که دوربین به دست بگیری و عکس هایی را به سراسر جهان مخابره کنی که مادران و کودکانی بی گناه را نشان می دهد که از چنگال سگ صفتان انسان نمایی در عذاب اند. تصاویری که خانه های ویرانی را نشان می دهد که تنها جرمشان برای نابود شدن قرار گرفتن در منطقه ای است که این روزها همه می شناسند و نامش را شنیده و در خیابان ها برای آزادی اش شعار می دهند : نوار غزه!

پس بی شک هنر، شجاعت است، وقتی از نام کثیفِ رژیمی سگ صفت و کودک کش نترسی و شجاعانه ترانه ای بخوانی در دفاع از زنان و کودکان بی دفاع و یا شعری بگویی و یا فیلمی بسازی و یا نقشی بر بوم بزنی. که بی شک مظلومیت و بی گناهی این زنان و کودکان در مقابل رژیمی اشغالگر و جانی سرشار است از الهامات هنرمندانه برای آنکه واقعا هنرمند است و شجاع.

این روزها حتی امدادگری و جنگیدن هم هنر است . هنر است زیر آسمانی به امدادرسانی زخمیان بشتابی که وحشایانه به آتش بسته شده اند و تو، جانت در کف دستانت، به یاری کودکی می شتابی که دو سال هم ندارد اما قلبش پاره پاره شده است. تو هنرمندی!

هنر است وقتی جلیقه خبرنگاری ات را می پوشی و در وسط خیابان های غزه می ایستی تا مردم همه جای دنیا ببینند که چه نسل کشی بزرگی در غزه جریان دارد تا باز هم در خیابان ها  فریاد دفاع از فلسطین سر دهند.

شجاعت، این روزها بی شک هنر است.

هنر است در حالی که شهرت در آستانه نابودی است و حتی بیمارستان ها و آمبولانس هایش بمباران می شوند، مادر شوی و در میان این نسل کشی که سگان هار به راه انداخته اند ، تو صاحب چهار نوزاد شوی، چهار قلو!  و چهار فلسطینی دیگر خلق کنی!

و بی شک هنر که برتر از گوهر پدید آمده است بر سیاهی و تباهی و وحشیگری پیروز است و این پیروزی نزدیک است.  و این وعده الهی ست و خلافی درآن نخواهد بود .

۴ پاسخ به فلسطین این روزها دانشگاه هنر است!

Avatar

گلي

مرداد ۱۷ام, ۱۳۹۳ در ۲۱:۰۶

ممنون از زحمات شما ، موفق باشيد.

Avatar

اکبر

مرداد ۱۹ام, ۱۳۹۳ در ۰۳:۵۹

سلام با تشکر از زحمات تمام عزيزان.

Avatar

مجموعه یادداشت ها

مرداد ۱۹ام, ۱۳۹۳ در ۲۳:۱۴

سلام،
با سپاس از شما.

Avatar

پريسا

مرداد ۲۱ام, ۱۳۹۳ در ۰۲:۵۳

سلام با تشکر از زحمات تمام عزيزان.

فرم ارسال دیدگاه